Profilaktyka
Leczenie stomatologiczne jest złożonym procesem, często pochłaniającym sporą ilość czasu oraz stresu. Istnieje jednak sposób, aby znacznie je ułatwić, a nawet uniknąć! Jak to możliwe? Receptą na zapewnienie sobie zdrowego uzębienia są regularne wizyty profilaktyczne połączone z domową higienizacją. Jeśli podejdziemy do tych kwestii z odpowiednią powagą oraz skrupulatnością, skutecznie będziemy mogli uchronić swój uśmiech przed zmianami próchnicowymi i wieloma innymi zagrożeniami, jakie mogą pojawić się w jamie ustnej. Postarajmy się wyjaśnić dokładniej, z czym wiąże się tak naprawdę profilaktyka stomatologiczna.
Poznaj lekarzy zajmujących się profilaktyką zębów
Higienistka stomatologiczna. Jest dyplomowaną asystentką i higienistką stomatologiczną. Ukończyła liczne kursy i szkolenia, które umożliwiły jej dalszy rozwój i poszerzenie kwalifikacji zawodowych. Zdobyła certyfikaty z zakresu: „Chorób błony śluzowej i przyzębia” oraz „Psychologicznych aspektów pracy higienistki z pacjentami”.
Higienistka stomatologiczna. Jest dyplomowaną asystentką i higienistką stomatologiczną. Sprawuje opiekę nad Pacjentami w zakresie zabiegów profilaktycznych. Udziela porad związanych z codzienną pielęgnacją jamy ustnej, pomaga wybrać odpowiednią szczoteczkę i pastę do zębów.
Higienistka stomatologiczna. Z pasją wykonuje zawód higienistki stomatologicznej, stale podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe. Zależy jej bowiem na profesjonalnej obsłudze Pacjentów i zdobyciu szerokiej wiedzy w zakresie stomatologii. Aby na stałe związać swoją przyszłość zawodową z tą dziedziną wiedzy, kontynuuje edukację na studiach.
Kamień nazębny – sprawca większości zła
Najczęstszym powodem utraty zębów jest działanie próchnicy, będącej problemem dotykającym większość społeczeństwa. Jej źródłem zaś jest kamień nazębny, powstający z mineralizującej się na powierzchni zębów płytki bakteryjnej, powstającej po każdym posiłku. Stanowi on doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii próchniczych, zaś jego nawarstwienie pod linią dziąseł prostą drogą prowadzi do pojawienia się chorób przyzębia, na czele z paradontozą. Właśnie dlatego regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym są bardzo istotne, gdyż pozwalają dentyście w usunąć wspomniany kamień nazębny czy inne osady, a także wcześnie wykryć ewentualne poważniejsze kłopoty. Tym sposobem potencjalne leczenie stanie się dużo łatwiejsze, a może nawet uda się go uniknąć.
Jak powstaje kamień nazębny?
Jak już wspominaliśmy, kamień nazębny powstaje z mineralizującej się płytki bakteryjnej. Osadza się ona na zębach po każdym posiłku, zaś jej usunięcie jest bardzo łatwe, wystarczy bowiem dokładnie wyszczotkować zęby. Jeśli ją zbagatelizujemy, po kilku godzinach przeistoczy się w kamień, którego pozbycie się jest niemożliwe w warunkach domowych. Jeśli już do tego dojdzie, powinniśmy jak najszybciej obrać kurs na gabinet stomatologiczny, gdzie uciążliwy osad zostanie sprawnie wyeliminowany. W Strefie Zęba stosujemy wyłącznie sprawdzone oraz komfortowe metody, wykorzystujące bardzo nowoczesne urządzenia pokroju ultradźwiękowego skalera niewywołującego podrażnień otaczających zęby tkanek miękkich. Jeśli Twym marzeniem jest utrzymanie zdrowego i olśniewającego uśmiechu, jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Zobacz efekty leczenia naszych Pacjentów
Kilkuetapowa gabinetowa higienizacja
Na wykonanie pełnego pakietu higienizacyjnego wystarczy raptem jedna wizyta (powinno się na nią uczęszczać raz 6 miesięcy), w jej trakcie wykonujemy kilka rutynowych oraz bardzo komfortowych czynności:
1. Bez względu na to, czy Pacjent zauważył w swojej jamie ustnej jakieś niepokojące zmiany, przeprowadzamy rzetelną konsultację oraz przegląd uzębienia. Stomatolog wspomaga się podczas nich kamerą wewnątrzustną pozwalającą mu spostrzec niewidoczne szczegóły, a jeśli nie zostaną stwierdzone żadne problemy, przechodzimy do właściwej części wizyty.
2. Pierwszą z wykonywanych czynności jest skaling – usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy emitującego ultradźwięki urządzenia zwanego skalerem. Zabieg trwa około 30 minut, wspomniane ultradźwięki wywołują drgania osadzonego na powierzchni zębów kamienia, który zaczyna odpadać. Proces nie wymaga zastosowania żadnego znieczulenia i jest całkowicie bezpieczny.
3. Następnym krokiem jest piaskowanie zębów mające za zadanie usunięcie z powierzchni zębów osadów oraz drobniejszych przebarwień. Używa się do zabiegu specjalnego urządzenia wyrzucającego pod ciśnieniem mieszankę wody, proszku i powietrza w kierunku zębów. Jednocześnie dostarcz ona szkliwu niezbędnych minerałów wzmacniających.
4. Jednym z ostatnich etapów jest polerowanie zębów przy pomocy dedykowanych szczoteczek mających za zadanie nadać uzębieniu połysku. Trwa to około 20 minut i cechuje się całkowitym bezpieczeństwem.
5. Jako zwieńczenie higienizacji przeprowadzamy także zabieg fluoryzacji. Polega on na pokryciu powierzchni zębów warstwą specjalnego lakieru fluorkowego, który dostarcza szkliwu zębów tego dobroczynnego materiału oraz powoduje wzmocnienie zębów. Tym sposobem można zapewnić uzębieniu dobrą kondycję oraz zabezpieczyć je przed wieloma zagrożeniami.
Domowa higienizacja
Oczywiście gabinetowa profilaktyka ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa uśmiechu, jednak jego prawdziwym fundamentem jest domowa higienizacja, która pozwala na bieżąco eliminować potencjalne zagrożenia. Najwięcej uwagi powinno się poświęcać szczotkowaniu zębów przeprowadzanemu przynajmniej dwa razy dziennie (około 3 minuty) lub po każdym większym posiłku. Należy zwracać uwagę na jego poprawną technikę – ogólnie przyjętym standardem jest wykonywanie ruchów wymiatających, zapewniających najskuteczniejszą eliminację płytki bakteryjnej czy resztek pokarmu zalegających w jamie ustnej. Dodatkowym atutem tego sposobu jest znikome ryzyko podrażniania dziąseł. W razie wątpliwości związanych z własną metodyką mycia zębów umów się na wizytę w Strefie Zęba! Nasza higienistka przeprowadzi przejrzysty instruktaż i dobierze dla Ciebie dopasowane akcesoria higienizacyjne.
Samo szczotkowanie zębów może okazać się jednak niewystarczające dla utrzymania całkowitej higieny jamy ustnej. W tym momencie z pomocą przychodzą nici dentystyczne, ułatwiające usuwanie płytki bakteryjnej czy resztek jedzenia z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Należy jej używać w następujący sposób: nawinąć około 50-centymetrowy fragment nici na oba środkowe palce, zostawić około 10-centymetrowy wolny kawałek, umiejscowić między zębami i przesuwać.
Jako dopełnienie można potraktować zastosowanie specjalnych płynów do płukania ust. Pozbędą się one resztek bakterii zalegających w jamie ustnej oraz odświeżą oddech. Podczas wyboru odpowiedniej płukanki należy zwrócić uwagę na brak zawartości alkoholu, który może wywołać podrażnienia tkanek otaczających zęby. W razie wątpliwości zalecamy kontakt z naszym ekspertem.
Co możesz teraz zrobić?
Połączone z gruntowną gabinetową higienizacją wizyty kontrolne przeprowadzane dwa razy do roku mają bardzo duże znaczenie dla utrzymania zdrowego oraz pięknego uśmiechu. Podczas niech stomatolog w porę wykryje potencjalne zagrożenia dla uzębienia oraz będzie w stanie wdrożyć odpowiednie działania zapobiegawcze, ułatwiając tym samym przyszłe leczenie. Aby umówić się na wizytę, zadzwoń pod numer 606 703 793 lub wypełniając formularz kontaktowy.