Chirurgia stomatologiczna
Większość ludzi kojarzy leczenie stomatologiczne przede wszystkim z borowaniem i zakładaniem „plomb”. Oczywiście można je określić jako nieodłączne atrybuty gabinetów stomatologicznych, jednak pamiętajmy, że nie są to jedyne sposoby walki z wszelkiej maści problemami pojawiającymi się w jamie ustnej. Bardzo często, aby zapewnić jej odpowiednie zdrowie, stosuje się przeróżne zabiegi chirurgiczne, takie jak usuwanie zębów mądrości lub podcięcie wędzidełka. Co należy wiedzieć o chirurgii stomatologicznej? W dalszej części postaramy się bardziej wyjaśnić tę kwestię.
Poznaj lekarzy zajmujących się zabiegami chirurgicznymi
lekarz stomatolog
Specjalista w zakresie: protetyki, stomatologii estetycznej, chirurgii stomatologicznej. Absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Stomatologia zawsze była jej pasją. W zawodzie pracuje od 2007 roku. Pomimo rozległej wiedzy i wieloletniego doświadczenia zawodowego, stale poszerza swoje kompetencje i umiejętności, uczestnicząc w licznych szkoleniach popartych dyplomami (m.in. z protetyki, stomatologii estetycznej, odbudowy kompozytowej).
lekarz stomatolog
Specjalista w zakresie: protetyki, implantologii, stomatologii estetycznej, okluzji. Jest wszechstronnym stomatologiem, posiadającym wieloletnie doświadczenie zawodowe. Jej przygoda ze stomatologią rozpoczęła się w roku 1978, kiedy ukończyła studia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Następnie podczas pobytu w Niemczech odbyła staż w zakresie protetyki.
lekarz stomatolog
Specjalista w zakresie chirurgii szczękowo-czaszkowo-twarzowy. Lekarz medycyny, lekarz stomatolog, specjalista chirurgii szczękowo – twarzowe. Absolwent Wydziału Lekarskiego Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego w 2005 roku. Absolwent Wydziału Lekarsko – Stomatologicznego Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego w 2007 roku. W latach 2009 – 2015 asystent Kliniki Chirurgii Czaszkowo–Szczękowo–Twarzowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Uzyskał tytuł specjalisty chirurgii szczękowo – twarzowej uzyskał w 2015 roku.
lekarz stomatolog
Specjalista chirurgia stomatologiczną i periodontologią. Dyplom lekarza dentysty uzyskał na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Stomatologia to jego pasja. W trakcie studiów ukończył kurs odbudowy estetycznej. Obecnie poszerza swoje horyzonty w zakresie chirurgii stomatologicznej i periodontologii.
Najważniejsze informacje o chirurgii stomatologicznej
Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną zajmującą się wszelkimi zabiegami operacyjnymi w obszarze jamy ustnej oraz sąsiadujących z nią tkanek. Chociaż stanowią one często czynności wstępne przed leczeniem z innych gałęzi stomatologii, to jej podstawowym zadaniem jest usuwanie stanów zapalnych.
W ramach chirurgii stomatologicznej najczęściej wykonuje się następujące zabiegi:
- ekstrakcja (usunięcie) zębów stałych – uznawane jest jako ostateczność, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy zęba nie da się już uratować przy pomocy innych zabiegów (np. leczenia kanałowego). Wówczas usuwa się go z zębodołu, a dzięki nowoczesnym znieczuleniom zabieg jest całkowicie bezbolesny;
- ekstrakcja (usunięcie) zębów mądrości – zęby mądrości potrafią sprawić nieraz spory kłopot poprzez niecałkowite wyrżnięcie się, złe ustawienie powodujące wady zgryzu lub całkowite zakrycie przez dziąsło. Wtedy najkorzystniejszym wyjściem jest ich usunięcie, celem uniknięcia przykrych konsekwencji takiego stanu rzeczy;
- odsłonięcie zębów zatrzymanych – oczywiście nie tylko ósemki mogą zatrzymać się pod powierzchnią dziąseł lub wyrżnąć częściowo, dotyczy to również pozostałych zębów. Problem ten wynika zazwyczaj z małej ilości miejsca w zębodole lu wad ortodontycznych, a rozwiązaniem jest przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu mającego na celu odkrycie danego zęba;
- zabiegi służące przygotowaniu do leczenia protetycznego lub ortodontycznego – często leczenie należące do innych dziedzin musi być poprzedzone zabiegami chirurgicznymi zapewniającymi właściwe warunki w jamie ustnej. Jako przykład można podać podcięcie wędzidełka, mające nieraz duże znaczenie przy terapii ortodontycznej. Polega ono na nieznacznym nacięciu błony łączącej wargi z dziąsłami i jej wymodelowaniu;
- hemisekcje – głównym celem hemisekcji jest usunięcie części korzenia zębowego, który uległ stanowi zapalnemu. Pozostawia się jedynie jego fragment wykorzystywany przy dalszej odbudowie protetycznej zęba, często jest to ostatnie wyjście przed jego usunięciem;
- resekcje wierzchołków korzeni zębowych – są przeprowadzane, gdy warunki w jamie ustnej Pacjenta nie pozwalają na zwyczajowe usunięcie stanów zapalnych. W ramach zabiegu wykonuje się nacięcia zainfekowanych tkanek wokół wierzchołka zębowego oraz wyeliminowania zapaleń. Proces przebiega bezboleśnie dzięki zastosowaniu nowoczesnego znieczulenia komputerowego The Wand, zapewniającemu pełen komfort. Po zakończeniu procedury następuje okres gojenia, którego długość waha się od 10 dni do 6 miesięcy, w zależności od stopnia trudności przypadku;
- zabiegi rekonstrukcyjne – ich głównym zadaniem jest odbudowa tkanek przywracająca naturalną harmonię jamy ustnej. Dobrym przykładem jest przeszczep dziąseł w przypadku Pacjentów borykających się z recesją dziąseł, czyli ich stopniowemu obniżaniu się oraz odkrywaniu szyjek zębowych. Podczas całego procesu chirurg odpowiednio nacina dziąsło oraz przemieszcza je tak, aby zakryć ustalony obszar.
Leczenie bez bólu w Strefie Zęba!
Zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest uniknięcie bólu podczas wszelkich zabiegów. Stanowi on najczęstszy powód unikania przez Pacjentów gabinetu stomatologicznego oraz prostą drogą prowadzi do pojawienia się dentofobii (lęku przed dentystą). Dlatego też podczas leczenia stosujemy bardzo nowoczesne metody znieczulenia oraz niwelowania stresu, zapewniające wyjątkowy komfort psychiczny.
Jako pierwsze w kolejności należy wymienić komputerowe znieczulenie The Wand eliminujące ból podczas wszelkich czynności. Podawane jest za pomocą aplikatora przypominającego „różdżkę”, który nie przywodzi na myśl klasycznych strzykawek. Specjalny mikroprocesor stale kontroluje ciśnienie podawania substancji znieczulającej, przez co niwelowane jest uczucie rozpierania tkanek czy ich odrętwienia, a sam moment iniekcji jest bezbolesny.
Czasami niepokój podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym jest na tyle znaczny, że mocno ją utrudnia. W takiej sytuacji sugerujemy Pacjentom zastosowanie sedacji wziewnej gazem rozweselającym. Używana przez nas bezpieczna mieszanka tlenu oraz podtlenku azotu wprowadza w stan odprężenia skutecznie niwelujący stres. Użycie tego rozwiązania szczególnie rekomendujemy osobom borykającym się z wadami serca, padaczką, astmą lub dzieciom.
Kiedy dentofobia osiągnęła skrajne stadium niepozwalające na przeprowadzenie żadnego leczenia, z pomocą przychodzi znieczulenie ogólne, innymi słowy popularna narkoza. Pacjent zostaje wprowadzony w stan głębokiego snu, przez co czas zabiegu nie jest w ogóle odczuwalny, a stres jest całkowicie eliminowany. Metoda jest bardzo bezpieczna, a nad całą procedurą czuwa doświadczony anestezjolog.
Zobacz efekty leczenia naszych Pacjentów
Ekstrakcja ósmych zębów trzonowych (mądrości)
Zanim przejdziemy do właściwych działań mających na celu uporanie się z problemem ósemek, przeprowadzamy precyzyjną diagnostykę dostarczającą nam rzetelnych informacji na temat problemu. Dzięki nim tworzymy plan leczenia minimalizujący ryzyko pojawienia się niechcianych powikłań. Podstawowym badaniem przez nas przeprowadzanym jest RTG, dające klarowny obraz tkanek kostnych w jamie ustnej Pacjenta oraz ułożenia zębów mądrości. Oprócz tego wspomagamy się kamerą wewnątrzustną, pozwalającą stomatologowi na zlokalizowanie dyskretnych szczegółów uzębienia.
Dalszy przebieg procedury może przebiegać dwojako. Kiedy ząb mądrości jest wyrżnięty, często wystarczy jego mocniejsze rozchwianie i wyjęcie z zębodołu. Postępowanie jest nieco bardziej złożone w przypadku zębów niewyrżniętych lub wyrżniętych częściowo. Wówczas niezbędna może się okazać ingerencja w sąsiadujące ósemkami tkanki miękkie lub kostne. Ta perspektywa często niepokoi Pacjentów, szczególnie poprzez roztaczanie wizji ewentualnego bólu podczas zabiegu. Jednakże bolesne odczucia są już przeszłością! Zastosowanie nowoczesnego znieczulenia komputerowego The Wand zapewnia pełen komfort podczas procesu!
Zabieg usuwania ósemek krok po kroku
- Każde postępowanie lecznicze w naszej klinice rozpoczynamy od rzetelnej konsultacji popartej diagnostyką RTG. Może zaistnieć sytuacja, że konieczne będzie wykonanie dodatkowego badania krwi, jednak są to odseparowane przypadki.
- Odpowiednio znieczulamy pole zabiegowe, aby podczas ekstrakcji nie był odczuwalny żaden ból lub dyskomfort.
- Usuwamy ząb mądrości.
- Zabieg jest stosunkowo mało inwazyjny, jednakże może się pojawić konieczność założenia szwów w miejsce pozostawione przez usunięty ząb. Z reguły Pacjent nosi je 6-10 dni, jednak jest to zależne od przypadku.
- Dentysta przekazuje leczonej osobie wytyczne związane ze spożywaniem posiłków oraz ograniczeniem używek (szczególnie palenia papierosów).
- Kiedy okres gojenia chyli się ku końcowi, szwy zostają zdjęte.
Doświadczeni eksperci Strefy Zęba
Satysfakcjonujące Pacjentów efekty leczenia stomatologicznego przede wszystkim zależą od profesjonalizmu prowadzącego je lekarza. Szeregi Strefy Zęba zasilają doświadczeni eksperci skupiający się na konkretnych dziedzinach stomatologii. Dzięki drużynowemu charakterowi pracy są w stanie podejść kompleksowo oraz indywidualnie do każdego problemu, zachowując przy tym najwyższe możliwe standardy jakości czy bezpieczeństwa. Zabiegami chirurgicznymi w naszej klinice zajmuje się dr Bartłomiej Borowski, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej. Jego wieloletnie doświadczenie i niezwykła wiedza sprawiają, że podejmuje się wszelkich wyzwań, osiągający przy tym skuteczne, a także długotrwałe efekty. Lekarze Strefy Zęba ciągle poszerzają swoje kompetencje poprzez uczestnictwo w licznych kursach, gdyż mają świadomość dynamiki swojego zawodu oraz coraz większej ilości przydatnych nowinek technologicznych.
Indywidualne podejście
Każdy Pacjent składający dobro swojego uśmiechu w ręce ekspertów Strefy Zęba może liczyć na indywidualne traktowanie. Każde leczenie rozpoczynamy od wizyty konsultacyjnej, podczas której zapoznajemy się z jego potrzebami i oczekiwaniami. Oprócz tego przeprowadzamy dokładną diagnostykę przy pomocy zaawansowanej aparatury RTG oraz kamery wewnątrzustnej, za pomocą uzyskanych w ten sposób informacji stworzymy również plan leczenia minimalizujący ryzyko pojawienia się niechcianych komplikacji. Jako dopełnienie całego procesu prezentujemy kosztorys, aby Pacjent miał świadomość wszystkich kwestii związanych z terapią.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli Twoja jama ustna boryka się ze stanami zapalnymi lub doskwierają Ci problemy z wyrzynającymi się ósemkami, nie zwlekaj, zapisz się na wizytę w Strefie Zęba. Wczesne podjęcie odpowiedniego leczenia zdecydowanie ułatwi jego dalszy przebieg, a Tobie oszczędzi niepotrzebnego stresu oraz wydatku! Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 606 703 793 lub wypełniając formularz kontaktowy.